Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), ‘petrol fiyatlarındaki ciddi düşüş ve terör örgütü IŞİD’in saldırılarından dolayı yaşanan ekonomik krizin derinleşmesini önlemek’ amacıyla tüm memur maaşlarının azaltıldığını duyurdu. IKBY’nin başbakanlık resmi internet sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada, “Kürdistan bölgesinde hükümetten kaynaklanmayan bir ekonomik kriz yaşanıyor. Krizinin temel nedenleri, terör örgütü IŞİD’in saldırıları nedeniyle bölgeye akın eden 1 milyon 800 bin iç göçmen ile sığınmacı ve petrol fiyatlarındaki ciddi kırılmalardır” ifadeleri kulanıldı. rildi.

Peşmergeye imtiyaz tanındı

Bu paketin kısa süre içerisinde uygulamaya konulacağı ancak bunun geçici bir durum olduğu kaydedilen açıklamaya, şöyle devam edildi: “Bölgenin güvenliğini temin eden Peşmerge güçlerinin dışında diğer tüm memurların maaşlarında azaltmaya gidildi. Memur maaşlarının sürekli ve düzenli şekilde verilmesi için maaşı yüksek olan memurlardan daha çok, maaşı az olanlardan ise daha az kesinti yapıldı. Daha önce 2015 yılında ödenmeyen maaşlar ise hükümetin memurlara borcu olarak kaydedilecektir ve durum iyileştikten sonra ödemesi yapılacaktır.”

Bağımsızlıkta ısrarlı

Öte yandan görev süersi 2013 ve 2015 yıllarında iki kez uzatılan ve bu nedenle bölgede siyasi krize yol açan IKBY Başkanı Mesut Barzani, referandum yolunun ilk kez Kürt halkına kendi kaderini tayin etme fırsatı sunacağına işaret ederek, “Referandumun yapılması direk bir devlet ilanı anlamı taşımıyor ancak Kürdistan halkının kaderi hakkındaki fikri ve iradesini ortaya koyacaktır” ifadesini kullandı.

HABER MERKEZİ