Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Forum İstanbul 2017"ye  katıldı. “Türkiye Geleceği'ni Yeniden Tasarlıyor" başlığı ile gerçekleştirilen forumun açılışının ardından Bakan Zeybekci, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Bakan Zeybakci bir gazetecinin, “Rusya ile Türkiye arasında tarım ürünlerinde sadece domatesin önünde engel kaldı. Bunun için nasıl bir çözüm olacak?" şeklindeki sorusunu yanıt verdi.

Bakan Zeybekci, “Biz yasak koymadık Rusya'ya ama Rusya'nın yasakları var. Biz hiçbir engel koymadık. Gerek tarife ile gerekse tarife dışında hiçbir engel koymadık ama Rusya'nın bu konudaki kurallarla yapmış olduğu engellemeler vardı. Yasakların doğurduğu olumsuz bir ortam ortaya çıktı. Dün itibariyle bütün bu yasakların bitmesi yönünde önemli bir süreç başladı. Domates ile ilgili de 'engel aşılamadı' diye domatese o kadar büyük bir itibar kazandırdık ki o da kendini zaten zam şampiyonu yaptı. İşin şakası bir yana. Domates ile ilgili hassasiyet Rusya tarafında kademeli bir şekilde geçilecek, yasak kaldırılacak. Bu gümrük vergileriyle kendilerini korumalarına müsaade edilecek, bizim yaptığımız gibi. Bu anlamda aynı enstrümanı kullanarak biz Rusya ile bundan sonra ticaretimizde yol alacağız. Onların gümrük vergileriyle koydukları tarifeleri biz de aynı şekilde gümrük vergileri ile koruyacağız. İlk etapta, domates hariç tüm tarım ürünlerinin önündeki engeller kaldırıldı. Bizim tarafımızda da şu anda buğday ile başladığımız bir iyileştirme sürecini bugün itibariyle başlattık. Yani buğdayın önündeki engeli kaldırdık. Ardından da sırayla diğer ürünlerin önündeki engelleri kaldırmaya devam edeceğiz" dedi.

SOÇİ TEMASLARI

Nihat Zeybekci, Soçi'de gerçekleşen Türkiye-Rusya temasları hakkında ise “Ben dünkü zirveyi çok başarılı olarak görüyorum.  Artık yasakların, engellerin kaldırıldığı ve yeni ortaklıkların başladığı, Türkiye ve Rusya arasındaki serbest ticaret anlaşmasında hızlı yol alacağız. Türkiye ile Avrasya Gümrük Birliği arasındaki ilişkileri hızlandıracağız. Sektörel yasaklar vardı. Ortalama olarak Rusya'dan her yıl 6-7 milyar dolarlık müteahhitlik sektörümüzün almış olduğu işler vardı. Bunun önündeki engeller kaldırıldı. 2016 yılında sıfır müteahhitlik hizmeti almıştık, 2017 yılında bunun önündeki tüm engel kaldırıldı. Türk şirketlerinin oradaki Türk çalışanları istihdamı ile ilgili yasaklar vardı. Bunlar kaldırıldı. Turizm şirketlerimizin ve turizm organizatörlerimizin Rusya'daki faaliyetleri yasaklanmıştı, bunlar kaldırıldı. Bazı Türk yatırımcılarımızın, ağaç, kereste sektöründeki yasaklar kaldırıldı. Türkiye'nin önündeki yasaklar tamamen sektörel bazda kaldırıldı" dedi. 

RUSYA İLE VİZE

Bakan Zeybekci, “Vize ile ilgili de; iş dünyasının önündeki vize engeli kaldırıldı. Nakliyeci ve TIR şoförlerimizin, uçuş ekiplerimizin önündeki vize engeli kaldırıldı. Ekonomi Bakanlığı olarak iş dünyasının bize başvurularında, TİM, TOBB gibi kuruluşlarımızla belirleyeceğimiz bir geçiş sürecidir bunlar. Amaç tabiki sıfır vize yani 2015 Kasım öncesindeki hızlı bir şekilde dönmek. Ama o sürece kadar da iş dünyamızın karşılıklı olarak vizeden etkilenmesini minimuma indirmek gibi bir gayretimiz olacak ve işleri kolaylaştıracağız. Domates hariç her şey halledildi. Domates de en kısa sürede farklı formüllerle geçecek" şeklinde konuştu.