MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 28 belediyeye yönelik yeni görevlendirmelerle ilgili, "Bu belediyelere karşı eğer bir terörle mücadele esas alınmışsa yapılan doğrudur. İsterse Milliyetçi Hareket Partisi belediyesi de olmuş olsa yapılan doğrudur." dedi.

Bahçeli, Alparslan Türkeş'in mezarını ziyaret ettikten sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bahçeli şunları şöyledi:

"15 Temmuz kara bir gün olarak tarihe kayıt düşecektir"

"Türkiye'nin bu yıl iki dini bayram arasında çok acılı günler yaşadığını, çok sayıda vatan evladının hayatını kaybettiğini, güvenlik görevlisinin de şehit olduğunu belirten Bahçeli, şöyle devam etti:

"Ama bunlar içerinde 15 Temmuz vardır ki, Türkiye için kara bir gün olarak tarihe kayıt düşecektir. Burada da 240'a yakın vatandaşımız, şehidimiz olmuştur. Bin 600'e yakın vatandaşımız ise yaralanmıştır. Şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. 15 Temmuz'dan bugüne kadar geçen süre içerinde bu büyük darbe ve kalkışma teşebbüsünün yaralarını sarmakla meşgulüz. Türkiye istikrara bir an evvel kavuşmalı, toplumsal hayat kendine güven duyarak huzur içerinde varlığını sürdürmeli. Bu bakımdan önümüzdeki günlerin Türkiye için önemli günler olması gerekmektedir. Herkese düşen sorumluluk vardır. Bu sorumluluğu da yerine getirebilecek bir birlikteliği kurmak lazım. Eleştiri yapılabilir ama eleştirmenin, gelişigüzel olacak yerde, 15 Temmuz tahribatlarını ortadan kaldırabilecek bir çalışmaya da ön ayak olması lazım veya uyarıcı bir özelliği taşıması lazım. Yoksa 15 Temmuz ve sonrasındaki uygulamalardan büyük bir rahatsızlık duyulduğu ifade edilmektedir, bu doğrudur. Ama bunu ifade ederken farkında olmadan FETÖ'yü masum kılabilecek cümleleri, demokrasi adına, insan hakları adına ve buna benzer kavramlar adına kullanmak da doğru değil. Bu bakımdan sapla samanı birbirine karıştırmayalım derken, fikirdeki sapla samanı da birbirine karıştırmamak lazım. 15 Temmuz darbe teşebbüsünü de başka şeylerle karıştırmamakta yarar vardır."

"Kayyumu seçilmiş üyelere bir darbe olarak düşünmek doğru değil"

Bahçeli, 28 belediyenin yönetiminin değişmesiyle ilgili bir soruya, "Pozantı'da Belediye Başkanı MHP'dendir. Belediye başkanının gözaltına alınmasının sonrasında Pozantı Belediye Meclisi orada belediye başkanlığını kayyum olarak tekrar atanmış olan şahsa vermiştir. Diğerleri ise yeniden kayyum ataması şeklinde olmuştur. Tabii bu kayyumu herhangi seçilmiş üyelere karşı bir darbe olarak düşünmek doğru değildir. İki bayram arasında ne olmuşsa, biraz daha geriye giderek 20 Temmuz 2015 ile bugün arasındaki belediye hizmetlerinin nasıl olduğu hendekler nasıl kazıldı, PKK nasıl himaye edildiği dikkate alınarak değerlendirme yapmak lazım. O bakımdan bu belediyelere karşı eğer bir terörle mücadele esas alınmışsa yapılan doğrudur. İsterse Milliyetçi Hareket Partisi belediyesi de olmuş olsa yapılan doğrudur." yanıtını verdi.