Ara Güler'e Beyoğlu Nişanı

Ünlü fotoğraf ustası Ara Güler'in, 1950 ve 1960'lı yıllarda İstanbul'da insan manzaralarını ele alan fotoğraflarının yer aldığı "Geçmişten Günümüze" fotoğraf sergisi açıldı.Serginin açılışının ardından, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan tarafından Ara Güler'e bu yıl ilk defa verilen "Beyoğlu Nişanı ve "Üstün Hizmet Beratı takdim edildi.Beyoğlu Nişanını alan Ara Güler, "İstanbul'u yakalamak diye bir olay vardır. İstanbul'u yakalamak lazım. İstanbul'un içinde yaşamak yetmez. İstanbul'u tatmak lazım, kokusunu almak lazım. İstanbullu olmak lazım. İşte ben İstanbullu oldum. 1928'de ben Taksim'de doğdum. O kadar senedir İstanbul'a bakıyorum. Müsaade edin de öğreneyim. İstanbul kokudur. İstanbul'u yaşamak ve anlamak lazım. Nişan almak mühim değildir. Nişana layık olmak mühimdir. Bir sürü nişan alırsın, ne olacak yani Diploma almak gibi bir şey. Bu işin içerisinden bir şeyleri öğreniyor ve ortaya çıkarıyorsunuz diye konuştu

Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisi için nişanı almaktan çok nişana layık görülmenin önemli olduğunu söyledi.

1928 yılında İstanbul Beyoğlu'nda dünyaya geldiğini aktaran Güler, hayatı boyunca İstanbul'u gördüğünü belirterek, "İstanbul'un içinde yaşamak yetmez, İstanbul'un kokusunu almak, İstanbul'u tatmak, İstanbul olmak lazım" ifadesini kullandı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da Beyoğlu'nun farklılıkların, farklı dillerin, farklı kültürlerin mekanı olduğunu vurgulayarak, "Beyoğlu'nu var eden bu evrensel değerleri dünyaya anlatan kişiler var. Ara Güler de dünya çapında bir sanatçı ve fotoğraflarıyla Beyoğlu'nun değerlerini birçok ülkeye taşımayı başarmış bir bilge kişiliktir" şeklinde konuştu.

Beyoğlu Belediyesi'nin kuruluş tarihinden bugüne hiçbir zaman nişan ve berat vermediğini dile getiren Demircan, "Artık Beyoğlu'nun evrensel değerlerine katkıda bulunan kurum ve kişilere bu ödülleri vermek istiyoruz. Buna ilk olarak da Ara Güler'le başladık. Onun şahsında bütün bu değerleri taşıyan herkese minnettarız" dedi.

Sergide, ünlü fotoğraf ustası Ara Güler'in 1950'li yıllarda karanlık odada kendi eliyle bastığı ve aralarında daha önce hiç yayımlanmamış birçok fotoğrafı bulunuyor.

Ara Güler tarafından çekilen 65 fotoğraftan oluşan sergi, 10 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.

Ara Güler Beyoğlu Belediyesi Sanat Merkezi Fotoğraf sergisi Geçmişten Günümüze

AA - DHA

Foto Muhabiri: Bülent Doruk - AA