Antalya Film Festivalinde sanatçılar, açılış galasında bir araya geldiBu yıl 52'ncisi düzenlenen "Uluslararası Antalya Film Festivali"nin açılışı dolayısıyla düzenlenen gala gecesinde yerli ve yabancı sanatçılar, salona kırmızı halıdan geçerek girdiler.

Antalya Büyükşehir Belediyesince düzenlenen ve "Türk sinemasının Oscar'ı" olarak nitelendirilen festivalin açılış töreni, Cam Piramit'te gerçekleştirildi.

Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği festivalde, sanatçılar kırmızı halıda objektiflere poz verdir. Kırmızı halıda kızı Yağmur Ünal ile el ele yürüyen sanatçı Türkan Şoray, "Mutluyuz, hayırlı olsun" dedi.

Kırmızı halıda eşiyle yürüyen Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel de yurt dışından starların, sanatçıların kortejde gördüğü ilgiyi ifade ettiklerini söyledi.

Antalya'nın önemli organizasyonlara ev sahipliği yaptığını belirten Türel, "Bundan sonra söz, sanat ve sanatçıların. Biz de heyecanla yarışmanın sonucunu bekliyoruz" diye konuştu.

Sanatçı Şebnem Bozoklu da kendini iyi hissettiğini dile getirerek, çok uzun yıllardır hiç beğeni kaybetmeden sürüp giden bir festivale katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Festivale dahil olmaktan da bir üyesi olmaktan da çok mutlu olduğunu anlatan Bozoklu, "Yeni jenerasyonda şahane kadın komedyenlerimiz var" diye konuştu.

Açılış galasında çok heyecanlı olduklarını, şahane konuklar olduğunu vurgulayan Bozoklu, "Film izlemek için yoğun bir hafta olacak. Bu hafta içinde çok fazla film izleyeceğim, sonu tabii ki değerlendirme kısmı. Bu sürenin saydığım her dönemiyle ilgili heyecanlı hissediyorum" dedi.Ayşen Gruda: Ben umutluyumSinema sanatçısı Ayşen Gruda ise sinemanın, her şeyin geliştiğini belirterek, yavaş yavaş daha iyi öğrenildiği, eksikliklerin görüldüğünü söyledi.

"Gergin günler yaşanıyor, festivalde barış mesajı verebilir mi" sorusu üzerine Gruda, "Düzelecek, diyalektik diye bir şey vardır, siyah beyaz gibi, ölüm yaşam gibi mutlaka düzelecek, iyi ve kötü, iyi olacak. Ben umutluyum" dedi.

Sinema sektörünün geliştiğini anlatan Gruda, yeni projelerinin olduğunu söyledi.

Galaya film afişlerinden yapılan elbiseyle katılan sanatçı Yonca Evcimik de kıyafetini Marmara Üniversitesi'nden öğrencilerin hazırladığını anlattı.

Festivalin büyüyüp geliştiğini, dünya starlarının gelmesi için sıraya gireceğini belirten Evcimik, "Savaşmayalım lütfen artık' diye sürekli söylüyorum. Aslında niçin bütün bu savaşlar? Bugün varız, yarın yokuz. Birbirimizi severek yaşamaktan daha güzel ne var" diye konuştu.

Fransız sanatçı Catherine Deneuve, ünlü İngiliz aktör Jeremy Irons ve ABD'li sanatçı Kathleen Turner de kırmızı halıdan geçerek, basına poz verdi.Kırmızı halı ve açılış galasıAntalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali, kırmızı halı ve açılış galası ile başladı.

Sinema dünyasının ünlü isimleri, Cam Piramit'teki törene kırmızı halıdan geçerek geldi. Burcu Esmersoy'un sunuculuğunu üstlendiği gecede konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel, Antalya'nın iki hafta önce G20 Zirvesi ile ABD Başkanı Barack Obama'dan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'e kadar dünya liderlerine ev sahipliği yaptığını hatırlattı.

Türel, misafirlerin, en başarılı G20 organizasyonlarından birinin Antalya'da gerçekleştirildiğini ifade ederek, kentten fevkalade mutlu bir şekilde ayrıldığını söyledi.

G20 Zirvesi'nin hemen arkasından Piyano Festivali'nin başladığını anlatan Türel, Türk müzik ustalarının yanı sıra Fransa'dan Japonya'ya, Rusya'dan Filistin'e ve Almanya'ya kadar birçok ülkeden müzik insanının festivale katıldığını kaydetti.

52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin de Türkan Şoray'dan Vanessa Redgrave'ye, Kathleen Turner'den Kayhan Yıldızoğlu'na kadar Türkiye ve dünyanın sinema yıldızlarının katılımıyla başladığını belirten Türel, şöyle konuştu:

"Uluslararası Antalya Film Festivali, 52'nci yılında büyük bir hedefe büyük yeniliklerle yürüyor. Türkiye'de geleneksel film festivalleri birçok şehrimizde gayet güzel bir şekilde yapılıyor. Ama Antalya artık dünyanın en büyük film festivallerinden biri olmak yolunda. Artık hedefimiz bir film yarışması, sinema şenliği yapmak değil değil. Antalya'yı dünya sinema endüstrisinin merkezlerinden biri haline getirmek. Bu amaçla festivalimiz gurur verici yeniliklerle dolu. Film Forumu,Antalya Film Destek Fonu, ulusal ve uluslararası yarışma sırasında kısa film seçkisi, belgesel seçkisi,, ustaların gözünden bölümü, gerilim filmleri için gece yarısı film gösterimleri, ustalık sınıfları, paneller, ayrıca özel gösterimle Yılmaz Güney'in Umut filmi. AntalyaFilm Festivali ilk kez bu kadar büyük kapsamda ve bu kadar iddialı bir çıkış gösteriyor."

Türel, "Festivalimizin bu boyuta ulaşmasında desteği, katkısı olan bütün katılımcılarına, sanatçılarımıza, organizasyon ekibine jüri başkan ve üyelerine, önemli destekleri için eski Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik ile yeni Kültür ve Turizm Bakanımız Mahir Ünal'a ve tüm sponsorlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.- Terör, savaş ve mültecilerBu mutluluk verici olayların, terör ve savaşla, bugün Hakk'a uğurlanan Tahir Elçi gibi barış elçilerinin ölümleriyle, Akdeniz'de savaş ve yoksulluktan kaçan mültecilerin dramlarıyla gölgelendiğini kaydeden Başkan Türel, "Paris'ten Ankara'ya, Diyarbakır'dan Halep'e kadar her yerde terör nedeniyle acılar yaşamaya devam ediyoruz. Bu olaylar karşısında tek ümidimiz sanatın insanlara sevgiyi, yani insanlığı hatırlatmasıdır" dedi.

İnsan sevgisini bilmeyenlerin hiçbir zaman vatan sevgisiyle bağdaştırılamayacağını ifade eden Türel, "Bu sebeple sinema ve müziğin, sevgi, barış ve insanlık mesajına hiç olmadığı kadar ihtiyacı var. Savaşlara son verecek barış filmlerine ihtiyacımız var.Antalya her zaman barışın ve dostluğun şehri olacaktır. Festivallerimizde barış ve dostluk mesajımız olacak" diye konuştu.- Ulusal ve uluslararası bölümlerde yarışacak filmlerAçılışta, oyuncular Beste Bereket ve Murat Han, Uluslararası Yarışma Bölümü'nde yarışan 10 filmi sundu.

Oyuncular Begüm Birgören ve Enis Arıkan da Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda yarışacak 12 filmi tanıttı.- Yaşam Boyu Onur ÖdülleriGalada, yönetmen Erden Kıral, sinema oyuncusu Ayşen Gruda ve sinema ve dizi oyuncusu Kayhan Yıldızoğlu'na "Yaşam Boyu Onur" ödülleri verildi.

Ödülünü oyuncu Şebnem Bozoklu'nun elinden alan Ayşen Gruda, ödülünü, şişme botla Türkiye'den Yunanistan'a gitmek isterken yaşadıkları kazada, annesi ve kardeşiyle birlikte yaşamını yitiren "Aylan bebek" için aldığını söyledi.

Gruda, "Bütün dünya duysun, bu ödülü Aylan bebek için alıyorum. Onun anısına. Hırslı politikacı amcaları, hırslı politikacı teyzeleri yüzünden okula bile gidemeden aramızdan ayrılan Aylan bebek için alıyorum, bütün dünya duysun" dedi.

Yaşam Boyu Onur Ödülü'nün diğer sahibi Kayhan Yıldızoğlu da ödülü, 68 yıllık meslek hayatında kendisiyle beraber olan tüm sanatçı arkadaşları adına aldığını kaydetti.

Yıldızoğlu, "Bu ödülün zerrelerinde, atomlarında onların sevgisi, değeri, enerjisi yaşıyor, bunu hissediyorum. Onları saygıyla anıyorum. Size de çok çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. Sanatçı arkadaşlarının yıllarca sansürle uğraştığını belirten Yıldızoğlu, "Akıl almaz engellemeler karşısında çok başarılı sanatçılarmış, onları saygıyla anıyorum" dedi.

Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü alan yönetmen Erden Kıral da insanın, özellikle de sanatçının görevinin, bu dünyadan ayrılırken bir eser değil, biraz iyilik ve sevgi bırakmak olduğunu bildirdi. Kıral, "Uzun film yolculuğum sırasında bana yardım edenlere çok teşekkür ederim. Ayrıca farkında olmadan yardım edenlere de minnettarım" diye konuştu.

Yıldırım Önal Anı Ödülü'nü bir yıl boyunca emanet olarak alan Tijen Par ise Yıldırım Önal'la Ankara Devlet Konservatuvarı'nda eğitim gördüğü yıllarda tanıştığını, mezun olduktan sonra ilk oyununda Önal'la birlikte oynadığını kaydetti.- Yaşam Boyu Başarı ÖdülüTörende, Fransız sanatçı Catherine Deneuve, ünlü aktör Jeremy Irons ve ABD'li sanatçı Kathleen Turner'a "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" verildi.

Ödülünü almak için çıktığı sahnede konuşan Jeremy Irons, sözlerine Türkçe olarak "Antalya'da olmaktan çok mutluyum" diyerek başladı.

Çok şanslı bir mesleğin üyesi olduğunu ifade eden Irons, hissettiklerini işine yansıtabilen ve büyük bir saygı gören mesleğe sahip olduğunu söyledi. Aslında dünyada çok daha önemli işler yapan insanların bulunduğunu kaydeden Irons, "Ancak dünyanın dönmesini sağlamak için lütfen sinemaya gelmeye devam edin" diye konuştu.

Ödülünü Türkan Şoray ve Menderes Türel'in elinden alan Deneuve de ilk kez Antalya'ya geldiğini ve Uluslararası Antalya Film Festivali'nden ödül almaktan büyük onur duyduğunu bildirdi.

Törenin ardından sanatçılar, sevenleriyle fotoğraf çektirdi, Cam Piramit yanındaki bahçede kurulan çadırda, açılış resepsiyonu verildi.

AA