Google'ın geçtiğimiz yıl düzenlediği I / O etkinliği kapsamında tanıtımını gerçekleştirdiği giyilebilir teknolojilere özel Android Wear, sürekli şekilde güncellenerek yeniliklerle donatılıyor. Bunun son örneği de işletim sistemine arama desteğinin eklenmesi oldu. Artık destekleyen cihazlar ve Android Wear'ın kurulu olduğu akıllı saatler - ya da diğer giyilebilir teknoloji kapsamındaki ürünler - aracılığıyla hücresel bağlantılara tam destek sağlanıyor.

Google'dan bu tarz bir açıklama aslında LG Watch Urbane 2nd Edition LTE modelinin sonrasında bekleniyordu. Yani bu modelin çıkışına ramak kala, arama özelliğinin destekleneceği tahmin edilen modelde işletim sisteminin de bu konuya destek vermesi zorunluluğu üzerinde duruluyordu. Son gelişmeler neticesinde Google da beklendiği şekilde açıklama yapıldı. LTE ağlarına desteğin sunulduğu giyilebilir teknoloji işletim sistemi, bildirimleri doğrudan uzaktan bağlantı sayesinde gösterebilecek.

Elbette az önce belirttiğimiz arama özelliği de işin bu kısmında devreye giriyor. Çünkü akıllı saatler üzerinden yalnızca telefona gelen bildirimler görüntülenmiyor; aynı zamanda desteklenen cihazlarla birlikte arama da yapılabiliyor. Yani eğer donanımsal olarak mikrofon ve hoparlör gibi özelliklere yer veriliyorsa, bu sayede sesli görüşme gerçekleştirilebiliyor. Az önce bahsettiğimiz LG'nin Watch Urbane 2nd Edition LTE modeli de bunlardan biri.

Kaynak: TEKNOLOG