Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin Kurtulmuş, "Yeni anayasa meselesi sadece Ak Parti'nin boynunun borcu değildir. Bütün siyasi partilerin en önemli siyasi sorumluluğudur. Eğer bu Parlamento Anayasa meselesini savsaklar, bir başka parlamentoya devrederse aslında bu parlamento siyaseten çok fazla bir şey yapmış olmaz. dolayısıyla herkesin samimiyetle demokratik, sivil, katılımcı, çoğulcu bir anayasa yapma sorumluluğunun farkına varması lazım. hiç kimse bu görevden kaçamaz. Bu görevin hep birlikte yerine getirilmesi gerekir. bu konuda diğer partilerle uzlaşı içinde ortak bir noktaya gelmesi için de samimi bir şekilde üzerimize düşeni yapıyoruz. Bundan sonra da yapmaya devam ederiz. Bu mesele beklenecek bir mesel değildir. Aylar öncesinde söylüyorduk. Şimdi uygulamaya koyacağız. Kendimize göre, muhtemelen nisan sonuna kadar olgunlaştıracağımız anayasa taslağımızı TBMM'ye sunar bu taslağın TBMM'den geçmesi için 367'yi bulması için gerekli çalışmayı yaparız. Bulamazsak millete gitmesi için gerekli çalışmayı yaparız" diye konuştu.

(RIZA SARRAF DAVASI) SÖZ KONUSU DAVA İLE İLGİLİ RESMİ BİR BİLGİ TALEBİ, TÜRKİYE'YE GELMİŞ DEĞİLDİR"
Rıza Sarraf'ın ABD'deki davasına ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, "Söz konusu dava, ABD'de yani yurt dışında başlamış olan hukuki bir süreçtir. Bu hukuki süreç ile ilgili şu ana kadar herhangi bir şekilde söz konusu ülkeden bu söz konusu dava ile ilgili resmi bir bilgi talebi, Türkiye'ye aktarılmış, gelmiş değildir" dedi.


"PAKİSTAN'DAKİ HAYSİYETSİZ, NAMUSSUZ, ŞEREFSİZ SALDIRIYI BÜTÜN BENLİĞİMİZLE KINIYORUZ"
Pakistan'ın Lahor kentindeki terör saldırısını sert bir dille eleştiren Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Terörün dini, dili, milleti ve haysiyeti yoktur. Bu haysiyetsiz, namussuz, şerefsiz saldırıyı bütün benliğimizle kınadığımızı açıkça ifade etmek istiyorum" dedi.

"SUR'DA 3 BİN, CİZRE'DE 200 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK"
Doğu ve Güneydoğu'daki operasyonlara ilişkin Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı: "Bakanlar Kurulu'nda 81 maddelik eylem planı ele alındı. Sur'da 3 bin, Cizre'de bin 200 kişi istihdam edilecek. Telafi eğitimler tamamlandı. 7 bin öğrencimizin telafi eğitimleri başka ilçelerde sürdürmesi için Milli Eğitim bakanlığı başarı ile yerine getiriyor. Operasyon nedeniyle kapanan Şırnak Havaalanı açıldı" dedi. Şu anda tamamen terörden temizlenmiş olan Silopi'de örnek bir çalışma modelini ortaya koyuyoruz. Zarara ziyan tespitlerinden, kentsel dönüşüm planlarına kadar nelerin yapılacağını biliyoruz. Bir model oluşturduktan sonra diğer ilçelerimizde de uygulayacağız.

CİZRE'NİN ÖZELLİKLE SUR'UN TARİHİ DOKUSUNA ÖZEN GÖSTERİYORUZ
Sur ve Cizre'nin özellikle Sur'un tarihi dokusuna özen gösteriyoruz. Bu Perşembe günü Çevre bakanımız, Kalkınma bakanımız, Kültür bakanımız Diyarbakır'da olacak. Surla ilgili çalışmamız bir kez daha son kez orada gözden geçirecekler. O Sur'un bütün o tarihi varlığını Sur'un yeniden rehabilitasyonu, inşası ile ilgili olarak adımlarımızı atacağız. Tarihsel mirasımıza sonuna kadar sahip çıkılıp, buy mirasa yeniden onarılacaktır. Ümit ediyorum ki terör ortamı sona erdikten sonra bütün şehirlerimizde inşallah hayat bütünüyle normale dönecek."

"TBMM BAŞKANININ BAŞKANLIĞINDA 10 KİŞİDEN OLUŞAN BİR ETİK KOMİSYONU OLUŞACAK"
Bakanlar Kurulunda, Siyasi Etik Yasası ile ilgili çalışmaların da ele alındığını belirten Kurtulmuş, "Düzenlemeler yapılmıştır. Parlamento'ya indikten sonra da orada da tartışmalar yapılacak. Ana hatlarıyla şunu ifade edeyim, TBMM'de grubu bulunan bütün siyasi partiler kendi içlerinde bir siyasi etik kurulu kuracaklar. Bunun dışında TBMM Başkanının başkanlığında 10 kişiden oluşan bir etik komisyonu oluşacak. Bu kurullarda, etik davranış kalıplarından mal bildirimine kadar bütün alanlarda TBMM üyelerinin nasıl hareket edecekleri, başta partilerin kendi etik kurullarında olmak üzere bu mekanizma içinde değerlendirilecek" açıklamasında bulundu.

KEMALİST RUHU TARTIŞMALARI
Kemalist ruhu tartışmalarına ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, "İlk defa burada duyuyorum. Kim nerede, ne şekilde bu konuşmayı yapmış bilmiyorum. Memleketin bu kadar meselesi varken bu konuyu konuşmayı uygun bulmuyorum" dedi.

"PYD KONUSUNDA ABD'NİN TÜRKİYE'NİN BU KONUDAKİ HASSASİYETİNE SAYGI GÖSTERECEĞİNİ ÜMİT EDİYORUZ"
Kurtulmuş, "PYD ile ilgili tavrımız çok nettir. PYD'nin Fırat'ın batısına yerleşmesinin Türkiye'nin milli menfaatleri açısından son derece sakıncalı olduğunu başından beri ifade etmektedir. Gelişen olaylarda bizim bu konudaki tedirginliğimizin ne kadar haklı olduğunu da ortaya çıkarmıştır. ABD'nin Türkiye ile dostluk ilişkilerini uzun yıllar sürdüren bir devlet olarak Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetine saygı göstereceğini ümit ediyoruz" diye konuştu.

"NE RUSYA TÜRKİYE'Yİ GÖZDEN ÇIKARIR NE TÜRKİYE RUSYA'YI GÖZDEN ÇIKARIR"
Rus askeri heyetinin Türkiye'ye yapacağı ziyarete de değinmesi istenen Kurtulmuş, "Rus uçağının düşürülmesi sonrası, ilişkiler gerginleşti. Çeşitli vesilelerle ilişkiler sürdürülmeye çalışıldı. Ne Rusya Türkiye'yi gözden çıkarır ne Türkiye Rusya'yı gözden çıkarır. Uzun yıllar birbirleriyle yakın komşuluk ilişkisi olan, rekabet ilişkisi olan ama birçok alanda işbirliği halinde olan iki ülke, ekonomik alanda işbirliği olan iki ülke öyle çok kolay herhangi bir krizi bahane ederek ilişkilerini ortadan kaldırmaz. Bunu biz baştan beri söyledik. Tansiyonun düşmesi için elimizden geleni yaptık. Heyet gelsin bakalım ne konuşulacak, neler yapacaklar? Ondan sonra daha net konuşuruz" ifadelerini kullandı.