Yarın adayları açıklanacak 73. Altın Küre Ödülleri öncesi oluşan havayı değerlendirdim. ‘Yabancı Dilde En İyi Film' kategorisi için yarışan 71 film arasında "Kırımlı", "Mustang", "Sivas" ve "Yitik Kuşlar" da var. Dal dal Altın Küre tahminlerime aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Altın Küre Ödülleri, geçen yıl "Çocukluk" ("Boyhood", 2014) zaferiyle Oscar'ı tutturamasa da ödül sezonunda kilit bir konumdadır. Amerikan Oyuncular Birliği (SAG) adaylarının açıklanmasının bir gün sonrasında bazı taşların yerine oturduğunu duyurur. Akademi'ye göre kısıtlı bir grubu kapsamasına karşın en azından ‘bu güruh ne yaptı?' sorusunu sordurtur. Bu yıl olduğu gibi karışık zamanlarda ikinci sıradaki filmi öne çıkarabilir, ama her şey garantiyse nokta atışı da yapabilir. Bakalım Ricky Gervais'nin sunacağı Altın Küre'nin 73. şubesi, 88. Oscar Ödülleri için ne kadar belirleyici olacak?

FİLM

‘Dramada En İyi Film' kategorisinde baştan beri ağırlığını hissettiren "Spotlight" zaten favori. 20th Century Fox'un "Diriliş"i ("The Revenant"), TWC'nin "Carol"ı adaylık alır. Spielberg'ün "Casuslar Köprüsü" ("Bridge of Spies") de sekme yaşamaz. Beşinci adaylıkta farklı seçenekler devreye girecek. Sırasıyla "The Hateful Eight", "Steve Jobs", "Brooklyn", "Gizli Dünya" ("Room") ve "Danimarkalı Kız" ("The Danish Girl") şanslı.

‘Komedi/Müzikalde En İyi Film'de "Marslı" ("The Martian") ve "Joy"un bu dala kayması bir avantaj getirdi. Yarışın bunlar arasında geçeceği garanti gibi. Son düzlükte konuşulmaya başlanan "Büyük Açık" ("The Big Short") çok beğenilmese de, dal avantajını kullanır. Amy Schumer'in ve Judd Apatow'un popülaritesiyle "Trainwreck" sekme yaşamaz. Ama son aday belirsiz… "Grandma", "Spy", "Stajyer" ("The Intern") ve hatta "Tangerine", "Ben ve Earl ve Ölen Kız" ("Me and Earl and the Dying Girl") veya "The Lady in the Van" de olabilir.

ERKEK OYUNCU

Bu dalda Oscar'da da rekabetin adı belli: Leonardo DiCaprio ("Diriliş") ile Michael Fassbender ("Steve Jobs") çekişecek. Onların arkasına bütün sezon konuşulan Eddie Redmayne ("Danimarkalı Kız") ile Johnny Depp ("Kara Düzen") yerleşir. Beşinci isimde ise Altın Küre'nin ‘star' aşkı depreşebilir. Bu bağlamda Will Smith ("Concussion") ile Tom Hanks ("Casuslar Köprüsü") öne çıkıyor. Bryan Cranston, Michael Caine ve Ian McKellen diğer seçenekler…

‘Komedi/Müzikalde En İyi Erkek Oyuncu', en fazla bir Oscar adayı çıkaracaktır. Ama ilk bakışta Matt Damon "Marslı" ile önde. Onu Steve Carell ("Büyük Açık") ile Bradley Cooper ("Çok Pişmiş") izliyor. Bunların ardından ucu açık bir yarış var. Apatow aşkıyla Bill Hader ("Trainwreck") girebilir. Ama Robert De Niro ("Stajyer"), Al Pacino ("Danny Collins"), Bill Murray ("Rock the Kasbah"), Joaquin Phoenix ("Mantıksız Bir Adam") gibi kimsenin reddedemeyeceği isimler de var.

 KADIN OYUNCU

Bu kategoride Oscar'da Blanchett ile Lawrence arasında bir rekabet öngörülüyor. Burada da birinin ‘Drama', diğerinin ‘Komedi/Müzikal'de zafer elde etmesi doğal karşılanır. Blanchett'in rakipleri Ronan ("Brooklyn"), Larson ("Gizli Dünya") ve Mulligan ("Diren!") ilk aşamada. Rooney Mara ("Carol") ve Alicia Vikander'ın ("Danimarkalı Kız") Altın Küre'de ana dala kaydırılması onları da içeri soktu. Vikander daha şanslı. Charlize Theron ("Mad Max: Fury Road") ve Julianne Moore ("Aşka Özgürlük") gibi fiziksel dönüşüm geçiren yıldızları gözden kaçırmamak lazım.

 ‘Komedi/Müzikalde En İyi Kadın Oyuncu'da Lawrence'a Lily Tomlin ("Gradma"), Amy Schumer ("Trainwreck") ve Meryl Streep ("Sıradışı Anne") eşlik eder. Öte yandan Melissa McCarthy ("Spy") ve Sandra Bullock ("Our Brand is Crisis") Altın Küre mantığıyla, Bel Powley ("Diary of a Teenage Girl") saygı duyulmasıyla içeri sızabilir. Deneyimli Maggie Smith de Sony Pictures Classics'in market stratejilerinden besleniyor.

 

YARDIMCI OYUNCU' DALLARI

 ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu'da Michael Keaton, Tom Hardy, Idris Elba ve Mark Rylance aday olur. Hardy'nin performansını henüz görmediğimiz için Keaton önde. Beşinci adaylık için ilk olarak filminin görücüye çıkmasıyla çok beğenilen Sylvester Stallone ("Creed"), ardından Mark Ruffalo ("Spotlight"), Paul Dano ("Aşk ve Merhamet") ve Robert De Niro ("Joy") adı geçebilecek isimler…

 ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu'da Jennifer Jason Leigh ile Kate Winslet arasında bir yarış olacak. Vikander ile Mara'nın ana kategoriye kaydırılması bu ikilinin önünü açtı. Çok güçlü olmayan Jane Fonda ("Gençlik"), Rachel McAdams ("Spotlight"), Helen Mirren ("Trumbo"), Elizabeth Banks ("Aşk ve Merhamet") ve Joan Allen ("Gizli Dünya") diğer konuşulan isimler. Ama eleştirmenler birliği ödüllerinde beklenmedik bir ivme yakalayan Kristen Stewart ("Sils Maria: Ve Perde") ile "Ex Machina"yla Alicia Vikander da sürpriz giriş yapabilir.

DÖRT TÜRK FİLMİ BAŞVURDU

 Yabancı film dalında 46 ülkeden 71 filmin müracaatları kabul edildi. Genelde Altın Küre'ye aday olan iki-üç yapıt Oscar'la uyuşuyor. Burada ödül alan filmin arkasına bir rüzgar aldıysa Oscar'ı da es geçmiyor. Türk başvuruları "Mustang", "Sivas", "Kırımlı" ve "Yitik Kuşlar". Bunlardan "Kırımlı" sürpriz bir giriş yapabilir. Ama "Mustang"in şansı daha yüksek.

 Almanya'dan "Hitler'e Suikast" ("Elser"), İtalya'dan "Annem" ("Mia Madre"), Japonya'dan "Küçük Kız Kardeşim" ("Umimachi Diary"), Fransa'dan "Marguerite", İran'dan "Taksi Tahran" ("Taxi") Oscar başvurusu yapmadan adaylık alabilecekler. Ama "Yalan Labirenti" ("Im Labyrinth des Schweigens"), "Ixcanul", "Theeb", "A War" ("Krigen"), "The Wave" ("Bølgen") gibileri de bunlara eklenebilir…

 KEREM AKÇA'NIN 73. ALTIN KÜRE ADAYLARI İÇİN TAHMİNLERİ

 En İyi Film (Drama):

1-Spotlight

2-Diriliş (The Revenant)

3-Carol

4-Casuslar Köprüsü (Bridge of Spies)

5-The Hateful Eight

6-Steve Jobs

 En İyi Film (Komedi/Müzikal)

1-Joy

2-Marslı (The Martian)

3-Büyük Açık (The Big Short)

4-Trainwreck

5-Grandma

6-Ajan (Spy)

 En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

1-Leonardo DiCaprio (Diriliş)

2-Michael Fassbender (Steve Jobs)

3-Eddie Redmayne (Danimarkalı Kız)

4-Johnny Depp (Kara Düzen)

5-Will Smith (Concussion)

6-Tom Hanks (Casuslar Köprüsü)

 En İyi Erkek Oyuncu (Komedi/Müzikal)

1-Matt Damon (Marslı)

2-Steve Carell (The Big Short)

3-Bradley Cooper (Çok Pişmiş)

4-Bill Hader (Trainwreck)

5-Robert De Niro (The Intern)

6-Al Pacino (Danny Collins)

 En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

1-Cate Blanchett (Carol)

2-Saoirse Ronan (Brooklyn)

3-Brie Larson (Gizli Dünya)

4-Alicia Vikander (Danimarkalı Kız)

5-Carey Mulligan (Diren!)

6-Charlize Theron (Mad Max: Fury Road)

 En İyi Kadın Oyuncu (Komedi/Müzikal)

1-Jennifer Lawrence (Joy)

2-Lily Tomlin (Grandma)

3-Meryl Streep (Sıradışı Anne)

4-Amy Schumer (Trainwreck)

5-Melissa McCarthy (Spy)

6-Maggie Smith (The Lady in the Van)

 En İyi Yönetmen

1-Alejandro González Iñárritu (Diriliş)

2-Tom McCarthy (Spotlight)

3-David O. Russell (Joy)

4-Steven Spielberg (Casuslar Köprüsü)

5-Quentin Tarantino (The Hateful Eight)

6-Todd Haynes (Carol)

 Yabancı Dilde En İyi Film:

1-Saul'un Oğlu

2-Mustang

3-Hitler'e Suikast

4-Annem

5-Theeb

6-Ixcanul