Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün hiçbir zaman tartışma konusu olamayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı, kimsenin de toprağını işgal etmediklerini vurguladı. Aliyev, " Biz kendi topraklarımızda yaşıyoruz. Başkalarının toprağında da gözümüz yok. Hiçbir ülkenin toprağını işgal etmedik. Ama kimseye de bizim topraklarda egemenlik yapmasına izin vermeyiz. " dedi.

Uluslararası kuruluşların Azerbaycan'ın tutumunu desteklediğini belirten Aliyev, BM, AGİT, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Konseyi'nin de ülkesi için gerçekleri yansıtan kararları olduğunu hatırlattı.

Aliyev, "Artık durum kimseye sır değil. Kim işgalci, kim işgalin kurbanı, bilinmektedir. Bu nedenle görüşmeler sürecini bozmak için bu tahribata el attılar. Bu tahribat sonucunda şehitlerimiz, yaralılarımız oldu. Ancak düşmana çok büyük sarsıcı darbeler vuruldu. Bunun suçlusu onlar kendileridir. Azerbaycan ordusu temas hattında üstünlüğünü daha da artırdı. " dedi.
İlham Aliyev, "Olaylar sırasında köylerimize ateş açtılar. Sivil halktan ölenler ve yaralananlar oldu. Yaklaşık 300 ev hasar gördü. Azerbaycan ordusu hiçbir zaman sivil halka karşı savaşmadı, savaşmayacak. " şeklinde sözlerini tamamladı.