AKP’de yeni genel başkanının açıklandığı salonda bulunmayan mevcut AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Binali Yıldırım’ı telefonla tebrik ettiği öğrenildi.

22 Mayıs’ta yeni genel başkanın açıklanmasına kadar AKP Genel Başkanı; Binali Yıldırım hükümetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmasına kadar da Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’na salonda yer ayrılmadı. Binali Yıldırım’ın adaylığının açıklandığı salonda tüm AKP’li isimler üzerlerinde isimlerinin yazılı olduğu koltuklarından izledi. salonda bulunmayan ve kürsüden gıyaben teşekkür edilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, aday gösterilen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı adaylığı için tebrik ettiği öğrenildi.

BAŞBAKAN HARİÇ TÜM KABİNE ORADAYDI

Aday açıklamasının yapılacağı salonda AKP’nin ağır topları, Mehmet Ali Şahin, Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş Erdoğan’ın damadı AKP’li Berat Albayrak, Bekir Bozdağ, Faruk Çelik ve Efkan Ala yer ayrıldı. Neredeyse tüm kabinenin toplandığı salonda bir tek Ahmet Davutoğlu için yer ayrılmaması dikkat çekti. bu hamlenin Ankara kulislerinde Ahmet Davutoğlu’nun isminin hükümetten veya AKP genel başkanlığından değil AKP’den de tamamen silindiği anlamına geldiği belirtiliyor.