Mehmet Öcalan, dün İmralı'da Abdullah Öcalan'la yaptığı görüşmenin içeriğini bugün Diyarbakır'da açlık grevinin sürdüğü DBP binasında açıkladı.

Mehmet Öcalan İmralı Adası'na giderek ağabeyi Abdullah Öcalan'la görüşmüştü. Mehmet Öcalan görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapmadan İstanbul'a dönmüştü. Gemlik'ten İstanbul'a dönen Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapan Asrın Hukuk Bürosu avukatlarıyla bir araya gelerek görüşmenin detaylarını paylaştı

KAMUOYU İLE PAYLAŞILDI

Mehmet Öcalan ve Avukat Mazlum Dinç, Diyarbakır'da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri ve belediye başkanlarının da bulunduğu açlık grevi eylemcilerine görüşmenin içeriğini aktardı. Bu buluşmanın ardından ise Öcalan'ın mesajının kamuoyu ile paylaşıldı.

Öcalan'ın mesajını ileten kardeş Öcalan'ın açıklamalarından satır başları:

"Sorun ne kadar siyasiyse bir o kadar da hukuksaldır. Sağlık durumu iyidir, herkese selamları vardır. Öcalan, 'Çözüm tek taraflı olamaz. Her şey olduğu gibi devam etsin. Bizim projelerimiz var, devlet hazır ise 6 ayda her şeyi bitirebiliriz. Her gün 30 insan ölüyor. Bu kör bir savaştır. Kimse kimseyi yenmez. Artık bu kan, gözyaşı dursun, bunu basına açıklayabilirsin. Projemiz hazır devlet gelsin 6 ayda sorunu çözeriz' dedi. 

Diyarbakır'daki DBP il binasında Abdullah Öcalan'ın açıklamalarının okunmasının ardından açlık grevi sona erdi