Telegraph gazetesi, geçtiğimiz haftaki AB-Türkiye zirvesinde Türkiye'ye verilecek 3 milyar Euro'nun dışında Türkiye'nin talep ettiği ekstra 3 milyar Euro'nun zirvede tansiyonu yükselttiği yorumunu yaptı.
Türkiye'nin söz konusu anlaşma uyarınca AB'den haziran ayına kadar Türk vatandaşlarına Avrupa'ya seyahatlerde vizelerin kaldırılması ile AB'ye giriş müzakereleri kapsamında beş faslın daha açılması talebi bazı üye ülkelerin tepkisiyle karşılaştı. Kıbrıs Rum kesimi lideri Nicos Anatasiades, zirvenin başlamasından önce, AB üyesi her ülkenin kendi zorunluluklarını yerine getirmesi gerektiği gerekçesiyle bunun mümkün olmaması gerektiğini açıklaması yaptı.
'Hiç anlaşma yapmamak, kötü anlaşmadan daha iyidir'

Belçika Başbakanı Charles Michel ise sığınmacı krizini çözmek için Türkiye ile birlikte çalışmak zorunda olduklarını ancak bunu Türkiye'nin AB liderlerine “şantaj gibi kullandığını” öne sürdü.

Michel, Telegraph gazetesine, 'hiçbir anlaşma yapmamak, kötü bir anlaşmadan daha iyidir. Türkiye'nin çok fazla talebi var. Bazı zamanlarda şantaj gibi görünen bu talepleri kabul etmeyeceğim' diye konuştu.
İtalyan lider Matteo Renzi, Türkiye ile yeni bir anlaşma yapmayı kaldıramayacaklarını ancak AB'nin temel değerlerine saygı duyan bir anlaşma olmak zorunda olduğunu söylerken Yunan Başbakan Alexis Tsipras, Türkiye'nin AB üyeliğinde güvenilir bir mekanizma yaratmaya çalıştıklarını ifade etti.

İngiliz Financial Times gazetesi ise Türkiye ile varılan taslak anlaşmanın yeni fasılların kesinlikle açılacağı sözünden çok müzakerelerin yeniden başlamasına karar verme hazırlığı olduğunu yazdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, zirveye, cuma düzenlenecek kahvaltılı toplantıya katılacak.
'Türkiye'nin AB üyeliği gündemde yok'
Almanya Başbakanı Angela Merkel, çarşamba günü Alman Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sığınmacı krizini çözmesi ve göçmenlerin Avrupa'ya geçişini durdurması gerektiğini söyleyerek, Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin zirvenin gündeminde olmayacağını belirtmişti.
7 Mart'ta Brüksel'de düzenlenen AB-Türkiye zirvesinde, Avrupa Birliği Yunanistan'a varan Suriyeli sığınmacıların Türkiye'ye geri gönderilmesi bunun karşılığında da AB ülkelerinin Türkiye'ye gönderilen her bir sığınmacı karşılığında bir Suriyeli mülteci kabul edeceğini taslak olarak kabul etmişti.
Sığınmacı iadesi uluslararası göçmenlik anlaşmasına aykırı
Diğer yandan, AB zirvesinde alınan bu karar, insan hakları ile ilgili hayır kurumları ve göçmenlik organizasyonları tarafından uluslararası sığınmacı anlaşmasına aykırı olduğu gerekçesiyle eleştiriliyor.
Birleşmiş Milletler, bu kararın Avrupa ve Uluslararası hukukta uygun olmadığı konusunda uyarıda bulundu. Birleşmiş Milletler Avrupa Bölgesel Direktörü Vincent Cochetel, yabancıların toplu olarak ihraç edilmesinin Avrupa İnsan Hakları sözleşmesine aykırı olduğunu kaydetti.