ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel’in Kobani ziyaretinde PKK'nın Suriye kolu olan YPG’nin ana parçasını oluşturduğu SDG’ye ağır silah sözü verdiği iddia edildi. DEAŞ karşıtı koalisyonun komutanı Korgeneral Stephen Townsend, “Türk hükümeti aslında SDG ile işbirliği yapmamız konusunda deliye dönmüş değil." diyerek bu durumu daha da güçlendirdi.

SURİYE'DEKİ TERÖRİSTLERE ABD'DEN AĞIR SİLAH YARDIMI SÖZÜ

Önceki gün Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’nin kontrolündeki Kobani’yi ziyaret eden ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel’in çoğunluğunu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) yetkilileriyle yaptığı görüşmenin detayları çıkıyor. ABD’li General Votel’in SDG’ye ağır silah sözü verdiği iddia edildi. SDG Sözcüsü Talal Sello, Votel’in kendileriyle “Donald Trump döneminde (SDG’ye yönelik) koordinasyon ve destek artışını” ele aldığını söyledi. Sello, “Gelecek dönemlerde ağır silah sözü verildi” diye de ekledi. Sello, görüşmenin sonuçlarını ‘olumlu’ diye tanımlamış ve ziyaretin, ABD’nin kendilerine olan desteğini teyit ettiğini söylemişti.

 

"SDG İLE İŞBİRLİĞİMİZDE TÜRKİYE DELİYE GÖNMÜŞ DEĞİL"

ABD’li subaylara göre Rakka’nın alınması için SDG üyelerine, tanksavar füzeleri, havan topları, ağır makineli silahlar ve zırhlı araçlar verilmesi gerekiyor. Böyle bir desteğin Türkiye’nin tepkisini çekebileceği konusunda ise DEAŞ karşıtı koalisyonun komutanı Korgeneral Stephen Townsend, “Türk hükümeti aslında SDG ile işbirliği yapmamız konusunda deliye dönmüş değil. Onlar (SDG) bize kendilerinin Türkiye’ye bir tehdit oluşturmadığını söylüyor ve ben de buna inanıyorum” ifadelerini kullandı.