ABD'nin Suriye'nin Türkiye sınırında bulunan ve Fırat'ın batısında yer alan Menbiç’te PKK’nın Suriye kolu YPG’ye ayda 100 dolar maaş ödediği ve teröristlerin ölmeleri halinde maaşlarının ailelere verildiği iddia edildi. Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı'nda bir sonraki hedefi olan Menbiç, ABD'nin aylardır YPG'nin çekileceğinin sözünün vermesine rağmen hala militan yıpmasının arkasındaki neden de böylelikle ortaya çıkmış oldu.

MENBİÇ'TE PKK GÜCÜ!

Amerikan gazetesi New York Times muhabiri Michael Gordon, ABD hava kuvvetlerine ait bir uçakla Menbiç’teki eğitim tesisinde izlenimlerde bulundu.

YPG’nin ana gövdesini oluşturduğu ve sayısı 50 bine yaklaşması hedeflenen Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Türkiye ile ilişkileri gerdiğini yazdı. Buna göre 50 bin kişilik gücün 27 binini PKK’lıların (YPG) oluşturduğunu belirtti.

TERÖRİSTLERE MAAŞ GARANTİSİ

20 günlük temel eğitimi tamamlayan PKK'lı teröristlere 100 dolar aylık maaş bağlanıyor. Teröristlerin ölmeleri ya da yaralanmaları durumunda bu maaş ailelerine ödenmeye devam edeceğin de garantisi verilmiş. (Vatan)