ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ardından, Savunma Bakanlığı da Rusya'nın, DAEŞ petrolleri ve Türkiye'ye ilişkin iddialarını kesin bir dille yalanladı. ABD Savunma Bakanlığı, Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Anatoly Antonov bazı TIR konvoylarının İskenderun, Batman ve Cizre'ye petrol taşıdığı iddialarını"saçma ve komik" olarak niteledi.

ABD'nin DAEŞ'e karşı Irak ve Suriye'de yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu'nun sözcüsü Albay Steve Warren, Bağdat'tan video konferans aracılığı ile Pentagon'da katıldığı basın toplantısında, konuya ilişkin soruya verdiği yanıtta "Türklerin DAEŞ'le çalıştığı fikrini net biçimde reddediyoruz. Bu suçlamalar saçma ve komik" dedi.

Türkiye-Suriye sınırında, içinde petrol de olmak üzere değişik ürünlerin kaçak ticaretinin yapıldığını, bunun yıllardır süregelmekte olduğunu belirten Warren, Rusya'nın iddialarına ilişkin olarak, "Türklerin bir şekilde DAEŞ'le çalıştığı yönündeki her türlü görüşü kesinlikle reddediyoruz. Bu iddialar kesinlikle saçma ve komik. Bu bölgedeki petrol kaçakçılığının varlığı ön yıllar öncesine uzanıyor. Bunun önüne geçmek için de için çok yoğun çalışıyoruz. DAEŞ'in elinde bulunan petrol altyapılarını vuruyoruz, bu altyapının bir parçası da dağıtım ağları, tankerler. DAEŞ'in yasadışı petrol üretmesi ve satması üzerinde baskı oluşturmaya sürdürüyoruz .Çünkü bu kapasite savaşlarını, askeri operasyonlarını finanse etmelerine yardım ediyor" diye konuştu.

DHA