Türkiye'nin tepkisine rağmen göz göre göre PYD'ye üç parti zırhlı araç veren ABD'den bu kez de skandal tweetler geldi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM) resmi Twitter hesabından bugün atılan üç tweet büyük tepki çekti.

TERÖR PROPAGANDASI YAPTI

Tweetlerde görülen kişilerin terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG saflarında yer aldığı, ABD ordusunun bu tweetlerle terör propagandası yaptığı iddia edildi.

BAZILARI DA 'YÜZLERİ NEDEN AÇIK' DİYE SORDU

Bazı kullanıcılar fotoğraflarda görülenlerin çocuk yaşta olduğunu belirtirken başkaları da "Yüzleri açık fotoğraflarını yayınlayarak onların can güvenliğini riske atıyorsunuz" diye ABD'ye tepki gösterdi.

ABD ordusu birliklerini komuta eden CENTCOM'un bu akşam üstü attığı ilk tweet'te, "Kamuoyunun talebi üzerine Suriyeli DEAŞ karşıtı kadın savaşçıların daha fazla fotoğrafını yayınlıyoruz" cümlesini kurdu.

Ardından "silah talimi" başlıklı ikinci tweet atıldı.

Üçüncü tweet'te ise bir başka fotoğrafa eşlik eden "Savaşa hazır" ifadesi yer aldı.

İKİNCİ VUKUATLARI...

CENTCOM'un resmi Twitter hesabı geçen ay da YPG'nin ana unsur olduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) "PKK ile ilgimiz yok" açıklamasını retweet ederek Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

"CENTROM AKLINI MI YİTİRDİ?"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “CENTCOM aklını mı yitirdi” diye sormuş, Savunma Bakanı Fikri Işık ise “YPG ile işbirliği yılanla çuvala girmektir” demişti.