Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Suriye'de Beşşar  Esad'in meşruiyetini çoktan kaybettiğini vurgulayarak, "Esed iktidarda kaldığı  sürece Suriye'de şiddet artıyor ve ülke daha tehlikeli hale geliyor." dedi. 

 

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, günlük basın brifinginde, Suriye'deki son  gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye'deki durumun giderek kötüleştiğine dikkat çeken Earnest, "Esad,  hala Suriye ordusuna, masum ve silahsız sivillere saldırı düzenleme emri  veriyor." diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Avusturya'nın başkenti  Viyana'daki, "Eğer Esad B planının olmadığı sonucuna varmışsa bunu temelsiz  olarak yapmıştır ve bu çok tehlikeli bir durumdur." şeklindeki sözleri  hatırlatılan Earnest, "Bakan Kerry, Esad iktidarda kaldığı sürece ülkede daha  fazla kaos ve şiddetin süreceği görüşünü dile getirmiştir." açıklamasını yaptı.

Suriye halkının Esad'den bir gelecek beklentisinin olamayacağına vurgu  yapan Earnest, "Esad iktidarda kaldığı sürece Suriye'de şiddet artıyor ve ülke  daha tehlikeli hale geliyor." ifadelerini kullandı.

Uluslararası insani yardımların Suriye'nin kritik bölgelerine  ulaştırılmasının önündeki en büyük engelin Esad rejimi olduğunu belirten Earnest,  bu konudaki endişelerini her seferinde dile getirdiklerini ifade etti.

"Esad rejimi, Suriye'nin insani yardıma muhtaç bölgelerine yardım  ulaştırılmasını engelliyor." diyen Beyaz Saray Sözcüsü, Esad rejiminin  "çatışmaların durdurulması" anlaşmasında verdiği sözlere uygun şekilde  yardımların ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılmasını mümkün hale getirmesi  gerektiğinin altını çizdi.