Bugün 9 yaşında olan İ.Ö. adlı kız çocuğu, 3 yıl önce Ahmetli'de anne ve anneannesiyle birlikte komşuları P.Ö.A.'nın evine gitti. İ.Ö.'nün 'dede' dediği P.Ö.A., iddiaya göre çocuğu yatak odasına götürüp, dudaklarından öpüp, göğsüne dokunarak cinsel tacizde bulundu. Evli olan P.Ö.A., tacizini bir başka ziyarette tekrarlayıp, iddiaya göre İ.Ö.'ye cinsel organını elletti. Bu olaydan bir süre sonra İ.Ö.'nün ailesi Antalya'nın Alanya İlçesi'ne taşındı. Alanya'da İ.Ö. yaşadıklarını annesine anlattı. Daha sonra Ahmetli'ye dönen çocuğun ailesi, komşuları P.Ö.A. ve eşi ile görüşmeyi kesti.

Ancak geçen 27 Mayıs 2014 tarihinde, P.Ö.A. okula gitmek üzere evlerinden çıkan İ.Ö.'ye, ‘Annenler neden bize gelmiyor? Benim seni öptüğümü annenlere söyledin mi‘ diyerek tacizini sürdürdü. İ.Ö.'nün bu yaşadığını da ağlayarak anlattığı ailesi, polise gidip P.Ö.A.'dan şikayetçi oldu. Polisin ifadesine başvurduğu P.Ö.A. hakkındaki iddiaları kabul etmeyip, İ.Ö.'yü torunu gibi sevdiğini ileri sürdü. 

 

‘RUH SAĞLIĞI BOZULMUŞTUR‘ RAPORU

Konunun savcılığa intikal etmesinin ardından İ.Ö., psikolojik durumunu ve ifadelerine itibar edilip edilemeyeceğinin tespiti için Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi. Hastaneden geçen yıl 10 Haziran'da verilen raporda, ‘Beyanlarına itibar edilebilirliği, zaman ve cinsel algılama yeteneği yaşıtları kadardır. Ruh sağlığı bozulmuştur‘ denildi. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından P.Ö.A. hakkında, Manisa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Türk Ceza Kanunu'nun 103/6. maddesine göre 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan 15 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

 

1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın dün görülen 7'nci duruşmasına tutuksuz sanık P.Ö.A., avukatı Cennet Korkmaz ile davacı tarafın avukatı Nilay Geylanlı Yorgancıoğlu katıldı. Avukat Yorgancıoğlu, Kadın Cinayetleri Önleyeceğiz Platformu üyelerinin de izlediği duruşmada, mahkeme heyetine çocuğa yönelik cinsel istismarla ilgili bir bilimsel makale sunup, sanık P.Ö.A.'nın tutuklanması talebinde bulundu. Avukat Yorgancıoğlu, İ.Ö.'nün yaşadıkları nedeniyle psikolojisinin kalıcı bir şekilde bozulduğunu yineleyerek İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan alınan raporun bu konuda delil niteliğinde olduğunu söyledi. 

 

‘GENETİK NEDENLE PSİKOLOJİSİ BOZUK OLABİLİR‘ İDDİASI

Sanık avukatı Cennet Korkmaz ise müvekkilinin suçsuz olduğunu belirtip, beraatini istedi. Müvekkili üzerinde ciddi bir kamuoyu baskısı oluşturulduğunu öne süren Korkmaz, savunmasında mahkumiyeti gerektiren somut bir delil olmadığını da kaydetti. Korkmaz, İ..Ö'nün Adli Tıp Kurumu'ndan alınan raporu ile müvekkili P.Ö.A.'nın bir ilgisinin olmadığını da savunup, ‘Çocuğun genetik bir rahatsızlık nedeniyle psikolojisi bozuk olabilir‘ dedi. 

 

‘SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ‘

Mahkeme heyeti tarafından son sözü sorulan P.Ö.A., ailesi ve kendisinin üzerine iftira atıldığını söyledi. Suçlamalardan dolayı eşinin rahatsızlanıp, yatağa düştüğünü, kendisinin de şeker hastası olduğunu belirten P.Ö.A, dava süresince fiziki ve psikolojik anlamda yıprandığını anlattı. İ.Ö.'ye dedesi gibi davrandığını, ancak yanlış anlaşıldığını belirten P.Ö.A., ‘Suçsuz olduğumu göstermek için her duruşmaya katıldım. Beraatimi istiyorum‘ dedi.

 

8 YIL 4 AY YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI 

Mahkeme heyeti, avukatlar ve sanığın dinlenmesinin ardından karar vermek için ara verdi. Aranın ardından heyet, çocuğa istismar suçundan yargılanan P.Ö.A.'ya, duruşmalara katılması, iyi halini göz önüne alarak 8 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti P.Ö.A.'nın şeker hastası olması nedeniyle bu aşamada tutuklama talebini reddetti. Mahkeme heyeti ayrıca P.Ö.A. hakkında 'Hürriyetten yoksun bırakma' davası açılmasına da karar verdi. P.Ö.A.'nın avukatı aracılığıyla mahkemenin kararının temyizi için başvuruda bulunacağı belirtildi.