Yaşar Kemal'in hayata gözlerini yummasının üzerinden iki yıl geçti. Kendine özgü tarzıyla Türkiye edebiyatının en önemli isimleri arasında yer alan Yaşar Kemal'le kırk dört yıllık bir dostluğu paylaşan Zülfü Livaneli, ölüm yıldönümünde yazarın Madame Tussauds İstanbul'da bulunan balmumu figürünü ziyaret etti. Livaneli duygulu anlar yaşarken ikili skanki kısa bir aradan sonra tekrar bir araya gelmiş gibi bir görüntü sergiledi.

 
 

FİGÜR 30’U AŞKIN SANATÇI TARAFINDAN HAZIRLANDI

Madame Tussauds İstanbul'u ziyaret edenlerin karşılıklı koltuklarda adeta büyük yazarla sohbet eder gibi fotoğraf çektirebildiği balmumu figür, Yaşar Kemal'in 1990'lı yıllardaki fotoğrafları esas alınarak hazırlandı. Figür, 30'un üzerinde sanatçı tarafından 6 ayı geçen bir sürede üretildi. Figür üzerinde çalışan Madame Tussauds araştırma ekibi,  yazarın eşi tarafından sağlanan arşiv belgelerinin  yanısıra , yazarın İngilizceye tercüme edilmiş kitaplarını okuyarak Yaşar Kemal'i daha yakından tanıma fırsatı yakaladı.

 

Figür üzerindeki tüm orijinal kıyafetler, ayakkabı ve gözlük, usta yazarın eşi tarafından Madame Tussauds İstanbul'a hediye edildi. Yaşar Kemal figürü Madame Tussauds İstanbul'da kültür sanat bölümünde sergilenirken, merkezde figürü yer alan tek edebiyatçı olma özelliğini taşıyor.

 

Madame Tussauds İstanbul, İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Grand Pera projesinin ilk 2 katında 2 bin metrekarelik bir alanda ziyaretçilerini ağırlıyor