PKK'nın saldırıları nedeniyle Doğu'da birçok cami ve mescitte ibadet yapılamıyor. Diyanetin raporuna göre terör olaylarından dolayı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üçü tarihi olmak üzere 32 cami ile 13 mescit kapandı. Camilerin kapalı olduğu ilçelerin başında Sur, Nusaybin ve Dargeçit yer alıyor. Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde 6 ve Dargeçit İlçesi'nde 4 cami kapalı. Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde ise 22 cami kapalı.

Tarihi camiler de kapandı

Anadolu'nun en eski camilerinden Ulu Camii,Kentin ilk Osmanlı eseri olan Fatih Paşa ya da diğer adıyla Kurşunlu Camii, Osmanlı döneminde Diyarbakır Valilerinin ikincisi olan Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan Hüsrev Paşa Camii, Akkoyunlu eseri olan ve minaresi 15. Yüzyıldan kalma taşla örtülen Nebi Camii, Diyarbakır'da mezar yerleri kesin olarak bilinen 30 sahabenin 27'sinin kabrinin bulunduğu Hz. Süleyman Camii kapalı olan camiler arasında bulunuyor.

1377 yıl sonra ezan sustu

Bu camilerde işgaller döneminde olmayan oldu ve asırlar sonra ezan sustu. Diyarbakır'ın islam orduları tarafından fethedildiği tarih olan  639 yılından beri ibadete açık olan Anadolu'nun en eski camisi ulu camiide 1377 yıl aradan sonra namaz kılınmadı, ezan okunmadı.