10 Ağustos 2010 tarihinde başlatılan askeri bilgi ve belgeleri ele geçirme soruşturması için 10 Mayıs 2012 tarihinde düğmeye basıldı. Gözaltına alınıp tutuklananlar arasında askerlerle arkadaşlık yaptığı belirlenen Narin Korkmaz, işadamı Bilgin Özkaynak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele ile 49’u muvazzaf 79 kişi yer aldı.

Tutuklanan en üst rütbeli asker olan Veysel Kösele daha sonra itiraz sonucu serbest bırakıldı. Bir süre sonra da 357 sanık hakkında iddianame hazırlandı. Sanıklar hakkında, 2 yıl ile ömür boyu arasında değişen hapis cezaları istendi.  Özel yetkili İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Nisan 2013’te başlayan duruşmaların dosyası ÖYM’lerin kapatılmasıyla, HSYK tarafından İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verildi. İlk kez 7 Nisan 2014 tarihinde burada görülen davanın ilerleyen günlerinde, tutuklu yargılanan sanıkların tamamı tahliye edildi. 26 Şubat 2016’da görülen karar duruşmasında da sanıkların tamamı beraat etti. Geçtiğimiz hafta gerekçeli kararın açıklanmasıyla birlikte de 357 sanık; yaşamamış oldukları maddi-manevi yıkım nedeniyle tazminat davası açmak için harekete geçti.

NARİN KORKMAZ’DAN TAZMİNAT DAVASI

İlk tazminat davasını ise davanın en çok konuşulan sanığı Narin Korkmaz açtı. Vatan’dan Çağdaş Ulus’un haberine göre; avukatı Çağrı Çetin aracılığıyla İzmir Ağır Ceza Mahkemesine açtığı davada 26 ay tutuklu kaldığını hatırlatan Korkmaz, dava nedeniyle üniversiteden mezun olamadığını belirterek,”Ailemin ve benim yaşamış olduğum yıkım ortadadır. Bunların yanında maddi yıkım da söz konusudur. Mezun olup şu anda çalışıyor olmam gerekirken hala üniversite sıralarında sınavlara giriyorum. Yaşamış olduğum yıkım ve haksız tutukluluk nedeniyle 2 milyon maddi 2 milyon manevi toplam 4 milyon TL tazminat talep ediyorum” dedi.

3 yıl 8 ay tutuklu yargılandıktan sonra beraat eden Balyoz davası sanığı MHP Eski Milletvekili, emekli Korgeneral Engin Alan’ın kazandığı 1 milyon 363 bin liralık tazminat en yüksek tazminat olarak kayıtlara geçti. Alan’ı 1 milyon 250 bin TL tazminata hak kazanan 6. Kolordu eski Komutanı olan emekli Korgeneral Ayhan Taş ile 3 yıl 5 ay 15 gün tutuklu yargılandıktan sonra beraat edip 1 milyon 55 bin TL tazminat kazanan Albay Yusuf Kelleli’nin kazandıkları tazminatlar izledi.