Paris'te dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen terör saldırısının bilançosu ağır. Fransa tarihinin en büyük terör olayında 140'tan fazla kişi hayatını kaybetti ve bu sayının artmasından endişe ediliyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, gece yaptığı açıklamada ülkede olağanüstü hal ilan ettiğini duyurdu ve vatandaşlarına mecbur kalmadıkça sokağa çıkmama telkininde bulundu.

Bu sabah saatlerinde açıklanan rakamlara göre saldırılarda 140'tan fazla kişi hayatını kaybetti. Yaralanan 200 civarında kişinin 80'inin durumu ise tehlikesini koruyor. Polis kaynakları, saldırıyo 8 kişinin gerçekleştirdiğini ve tamamının ölü ele geçirildiğini bildirdi.

Türkiye'ye yapacağı ziyareti iptal eden Cumhurbaşkanı François Hollande, bugün Elysee Sarayı'nda Savunma Konseyi'ni toplayacak. Paris'teki 6 farklı saldırıda en fazla can kaybı, 100'e yakın kişinin öldüğü Bataclan konser salonunda oldu. Fransız polisinin gece yaptığı operasyonda, konser salonundaki 2 saldırgan öldürüldü.

Stade de France yakınlarında, Fransa-Almanya maçının oynandığı sırada intihar bombacısının patlattığı bombalar 5 kişinin ölümüne sebep oldu.

10. bölgedeki Bichat sokağındaki saldırıda en az 18, 11. bölgedeki Charonne sokağındaki saldırıda ise yine en az 11 kişi hayatını kaybetti.

Fransa'daki tüm gazeteleri bugünkü manşetlerinde Paris'teki terör saldırısına yer verdi. Gazetelerin önemli bir kısmı, "Paris savaşta" başlığını öne çıkardı. Liberation "Paris'te katliam", Le Figaro "Paris'in ortasında savaş", Le Parisien "Paris'te korku gecesi" başlıklarını kullandı.

Paris'te hayat durma noktasına geldi. Halkın toplu olarak bulunduğu okul, müze, kütüphane, spor salonu, alışveriş merkezi gibi yerlerin açılmaması kararı verildi.