gunenc27 @ gmail.com

Devlet zorunlu tasarrufa teşvik etti yurttaşı. Her ay maaşından 100 lira zorunlu kesinti yapılacak. Kemer sıkmadır resmen bunun adı. Ekonomi kötüye gidiyor ki, böyle böyle ucundan kıyısından başladılar boğazımıza giren tek besin maddesi olan ekmeğimizden de kesmeye.

Vatandaşın iki yakası bir araya geliyordu da tasarrufu kaldıydı, diye feryat edecek olsak saraydan hemen yanıt gelir:

"Sadece siz misiniz? Bizim A-Ke-Pe'lileri de zorunlu tasarrufa teşvik ettik. Hem de sizinki gibi sadece maaşınızdan sadece 100 lira keserek değil. Tas tamam en az bir Reşat altını alarak...

Bugün bir Reşat altını kat TL'dir biliyor musunuz? Söyleyeyim: 786 buçuk lira. Ah, şu muhalefet olmasaydı, ne güzel yürütecektik aile bütçemizi denkleştirmeyi.

Düşünebiliyor musunuz? Kızımızın düğünü için tastamam 10 bini kişi davet ettik. 10 bin tane 786 buçuk lira ne eder? 7.865.000... Yaklaşık 8 milyon lira.Vır vır ettiler, dırtır ettiler, takı takmayı yasakladık.

Yoksa ne güzel olacaktı... Kızımıza drahoma veremiyorduk ama bunun yerine 8 milyar liralık takı taktıracaktık bize biad eden el amcamızın kesesinden."

Ozan hemen heryat edip dursun:

"Ruhumda bir sıkıntı var

Gitsin diyom gitmiyor ki

Yoksulluk başıma bela

Gitsin diyom gitmiyor ki 

 

Düşünüyom nasıl etmek

Bilmiyom nereye gitmek

Beş nüfusa bir tek ekmek

Yetsin diyom yetmiyor ki 

 

Yoksulluk bağrımı dağlar

Elimi kolumu bağlar

Yavrum ekmek diye ağlar

Yatsın diyom yatmıyor ki 

 

Uyutur dede hocası

Şeherin köyün ağası

İşçi köylünün bacası

Tütsün diyom tütmüyor ki 

 

KAÇIRAN'ım sönmez aşkım

Avara geziyom şaşkın

Bugün sazım bana küskün

Ötsün diyom ötmüyor ki."

Ölen ölüden kan alanlar, bu zorunlu tasarruf benim yurttaşıma göre değil. Yapmayın bunu. Yazıktır insanıma. Sana oy veren insanıma yazıktır, yazık...