TOKİ, dar ve orta gelirli vatandaşı sevindirmeye devam ediyor. Çeşme'de yerel mimari uygulamaları kapsamında 1075 konut inşa edecek. İzmir Çeşme Sosyal Konutları iki etaptan oluşacak, konutlar yerel mimariden esinlendi.

Projeye başlanırken 4 katlı olarak planlanan ancak gelen eleştiriler üzerine 3 kata indirilen konutların bir kısmı da deniz görüyor. TOKİ, Nevşehir, Mardin, Şanlıurfa gibi Anadolu şehirlerinde de yerel mimari uygulamalarını sürdürecek.

Mahalle konsepti

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, 2014 itibariyle üretim disiplinlerini yeniden tanımladıklarını belirterek, bu tarihten sonra az katlı, yatay mimariye ve sosyal konutta kaliteye önem verdiklerini söyledi. Özel sektöre de örnek olan mahalle konseptiyle üretim hedefi koyduklarını anlatan Turan, "TOKİ yerel mimari konseptiyle yeni üretim felsefesinde binlerce konutu uygulama sürecine geçtik, üretime sadece nicelik olarak bakmıyoruz. Sosyal ve kültürel açıdan da değer katmasını önemsiyoruz. Artık şehirlerin yerel mimarileri sosyal konut üretiminde öncü olacak" dedi.

Bu kapsamda Çeşme projesinin de bu konseptin ilk örneklerinden biri olduğunu söyleyen Turan, "Bu projede Alaçatı taş işçiliğine yer verdik. Projenin temelinden çıkan taşları kullandık. Ege için model niteliğinde sosyal konutlar oldu. Bizim için gözbebeği bir çalışmadır" diye konuştu.

4 katlıydı 3'e indirildi

Projeyi 4 kattan 3 kata indirdiklerini söyleyen Turan, "Bu proje 4 kat olarak ihale edilmişti. Bölgeye gelip gördüğümüzde buraya değer katmayacağı kanaatine vardık. Ne kadar doğru bir karar verdiğimizi görmüş olduk" dedi.

Proje hakkında bilgiler veren Turan, "Kaymakamlığa başvuru yöntemiyle talep topladığımız 1075 konutluk proje, 2+1 ve 3+1'lerden oluşuyor. 3+1'lerin yer aldığı ikinci etabın bir kısmı deniz de görüyor. 4 bine yakın talep geldi. İlkbaharda çekilecek kura ile ev sahipleri yerleştirilecek" dedi.

5 yıl Çeşme'de yaşama şartı

Çeşme Sosyal Konutları'na başvuru şartlarını da açıklayan Mehmet Ergün Turan, 3 bin 200 liranın altında hane geliri olan ve hiç konut sahibi olmayanların başvuru yapabileceğini kaydetti. Turan, başvuru yapabilmek için 5 yıl Çeşme'de ikamet etme şartı olduğunu belirtti. Konut taksitlerinin 400 ile 650 lira arasında değiştiğini ifade eden Turan, vadenin de 12-20 yıl arasında olduğunu dile getirdi.

8 yılda 500 bin sosyal konut

Ergün Turan, TOKİ'nin 2023 hedefini 1 milyondan 1 milyon 200 bine çıkardıklarını belirterek, "Bu 8 yılda 500 bin sosyal konut yapacağımız anlamına geliyor. 2023'te nüfusun 5.5 milyonu TOKİ konutlarında yaşayacak. TOKİ olmasaydı bizden ev alanların yüzde 85'i ev sahibi olamayacak vatandaşlardı" diye konuştu.