İstanbul'a değer katacak konutlar yapma hedefiyle yola çıkan Nuhoğlu İnşaat'ın Fikirtepe bölgesine değer katan projesi Yenitepe Kadıköy'ün 2. ada ruhsatı geçtiğimiz Ekim ayında teslim alınmıştı. Ruhsatın teslim alınması ile birlikte çalışmalar da hızlandı. Projenin 2016'da tamamlanmasını öngördüklerini belirten Nuhoğlu İnşaat YKB Ali Nuhoğlu, Emlakdream.com Yayın Yönetmeni Ayla Özer ile bir araya gelerek sürece ve yürütülen çalışmalara ilişkin detayları aktardı.

Tasarımı Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yürütülen 5 kat baza ve 21 katlı 4 adet blokta konut, ofis ve ticari alanlardan oluşan projenin 1.adasında 391 konut, 37 adet home office, 19 ticari alanla birlikte 447 ünite, 2.adasında ise 400 adet konut, 50 ofis ve 30 ticari alanla birlikte 480 bağımsız ünite tasarlandı.

Merkezi lokasyon...

1.adada yer alan konutların satışının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Nuhoğlu verdiği röportajda, ruhsatı alınan 2.adada ise satışlara henüz başlamadıklarını ifade ederek: "Yaklaşık 110 bin metrekarelik bir alan ve 65 bin metrekare civarında satılabilir alan olacak. Proje 2 ada olmasına rağmen ortak bir kurguda oluşturuldu. Kule katları, baza katlarında home officeler, alt kısımlarda da ticariler var. Projeye bir bütün olarak baktğınız zaman 3 tarafı yollarla çevirili. Bu üç yolda Fikirtepe'nin ana alterleri. Yenitepe Kadıköy, 4 tarafı cadde bostan olarak tabir edilen bir proje diyebiliriz. Yukarı tarafta 70 metreyi bulan geniş bir cadde bulunuyor. Fikirtepenin lokasyon olarak en merkezi noktasındayız."dedi.


Üçgen formda tasarlanmış kuleler

4 aylık süreçte örnek dairelerinde hayata geçeceği projede mimariyi yumuşatma adına üçgen formda tasarlanmış kuleler yer alıyor. Konutların yer aldığı kuleler aile yaşantısına uygun ve girişleri ayrı şekilde dizayn edildi. Büyük dairelerin de çoğunlukta olduğu projede yer alan dairelerin büyüklükleri 67 ve 318 metrekare aralığında değişiyor. 2. adasında da 21 katlı 2 adet kulenin bulunduğu projede 1+1'den 5+1'e kadar farklı tercihlere yönelik daire seçenekleri yer alıyor.

İnşaat tüm hızıyla devam ediyor

Dış cephe ve iç cephede kullandıkları ürünlerin hepsinde iddialı olduklarını dile getiren Nuhoğlu: "Kaba inşaatta yüzde 60 seviyesindeyiz. 2.adaya da çok hızlı bir şekilde başladık, projenin tamamını 2017 yılında teslim etmeyi öngörüyoruz.1. Adada 7 bin TL bandında satış gerçekleştirdik. 2.adada 8 bin ila 8.500 bandında gerçekleşecek." diye söyledi.


Fikirtepe yükseliyor

Fikirtepe bölgesinde yaklaşık 25'e yakın projenin başlamış durumda olduğunu dile getiren Nuhoğlu: "Önümüzdeki yılın sonuna doğru 25 proje de belli bir aşamaya gelecek. 2016 yılı sonu itibari ile firmalar projeleri teslim etmeye başlayacak."dedi.

'Bakanlık platformu destekliyor'

Fikirtepe platformuna da değinen Nuhoğlu: "Platform şuanda ciddi bir boşluğu dolduruyor. Burada çalışmalarını yürüten inşaat firmaları ile beraber koordineli bir çalışma yapmış oluyoruz. Ruhsat alan firmaların neredeyse tamamı bu paltforma üye. Bakanlık da bu platforma önem veriyor. Bu sayede kurumsal çalışmalar yürüterek bu aşamaları dönüştürüyoruz." diye ekledi.

'Sürekli prim yapan bir mülkiyete sahip olunmasını önemsiyoruz'

Benzer projelerin Fikirtepe harici lokasyonlarda 12 bin liralardan başlayıp 30 bin liralara kadar çıktığını belirten Nuhoğlu: "Fikirtepe'de bu anlamda fiyatlar makul ve ileriki dönemde yüksek prim yapacak. Fikirtepe yeşil alanları ve caddeleri ile İstanbul'un konuşulan en modern yerlerinden biri olacak. Bölgede fiyat patlaması yaşanmasını istemiyoruz, ilerde prim yapacak bir sistem oluşmasını, alım aşamasından sonra sürekli prim yapan bir mülkiyete sahip olunmasını önemsiyoruz." dedi.

1.adadaki satışlarda sona yaklaşıldı

1.adadaki konutların satış sürecinin önümüzdeki 3 aylık dönemde tamamlanacağını öngördüklerini belirten Nuhoğlu,sürmekte olan son fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini ve fiyatların 2.etapta yüzde 20 civarında artış göstereceğini belirtti. Projede çok sayıda büyük daireye yer verdiklerini ve satışta örnek dairelerin de çok etkili olacağını söyleyen Nuhoğlu, planlama ve dairelerde kullanılan malzemeler ile fark yarattıklarını dile getirdi. 2016'nın Fikirtepe yılı olacağını da sözlerine ekleyen Nuhoğlu: "Çizgi üstü projelerle, lüks ve kaliteli konutta Nuhoğlu ismi hep konuşulacak" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Gamze GEÇKALANLAR/Emlakdream.com