Zatürre tanısı konulan ABD'nin ilk kadın başkan adayı Hillary  Clinton'un seçim kampanyasından sağlık durumuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.
 
Açıklamada, Clinton'un doktoru Lisa Bardack, Clinton'u çarşamba günü  evinde muayene ettiğini ve sonucun "normal" olduğunu belirtti. Clinton'un uzun  dönem doktorluğunu yapan Dr. Bardack, Demokrat adayın "zihinsel olarak mükemmel  durumda bulunduğunu" kaydetti.
 
Dr. Bardack açıklamasında ayrıca, "Clinton sağlıklı kalmaya devam  ediyor ve ABD başkanı olarak hizmet etmek için uygun." ifadesini kullandı.
 
Clinton'un, yaşına göre sağlıklı olduğunu dile getiren Dr. Bardack,  kan basıncının "100/70" ve kolestrolünün ise "düşük" olduğunu aktardı. Dr.  Bardack, Clinton'un tiroit ile kan inceltici haplar kullandığını açıkladı.
 
Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı 70 yaşındaki iş adamı Donald  Trump'ın ve taraftarlarının hedefinde yer alan Clinton'un sağlık durumu, son bir  hafta içinde ABD medyasında en fazla yer alan konulardan biri oldu.
 
Clinton, geçen pazar günü New York'ta yapılan 11 Eylül anma  törenlerinde rahatsızlanarak erken ayrılırken, ardından yapılan açıklamada  "ateşinin yükseldiği" belirtilmişti. Daha sonraki açıklamada ise Clinton'un  zatürre olduğu duyurulmuştu.