Show Realty/Planet Broker'ı Murat Somer, ülke ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan gayrimenkul piyasasının 2015 yılı sonları itibariyle kısmen hareketlenmeye başladığını ve 1 Kasım sürecine dek beklemede kalan yerli ve yabancı yatırımcıların da sektöre katıldıklarını belirtti.

Ticari portföylerlerin yabancıların ilgisini çektiğinin altını çizen Murat Somer, çıkan mütekabiliyet yasasının satışlara ivme kazandırdığını bildirdi.

Somer, inşaat sektöründeki hareketliliğin, kentsel dönüşümle daha da hızlanacağına ülke ekonomisine ve şehirlerin daha modern görünüm kazanmasına yeni yapılacak projelerle birlikte önemli katkısı olacaktır" dedi.

Somer şöyle devam etti: "Kentsel Dönüşümde Büyük Şehir Belediyeleri İmar durumlarını tekrar gözden geçirmelidirler. Çok eski bir yerleşim bölgemiz olan Şişlide 60-70 Yıl öncesinin imarına göre yapılmış binalar bu günkü imar durumuna göre kat maliklerinin kentsel dönüşüme girdikleri zaman mevcut dairelerini kaybetme riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Bu yüzden eskimiş binalarda oturmaya devam edilmektedir. Deprem tehlikesi açısından sağlam bir zemine sahip olan tarihi bölgemizde yeniden bir yapılaşma gerekiyor."