SUÇUNU İTİRAF ETTİ
İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında, tutuklu sanık Hümmet Ç. suçunu itiraf etti. Savunmasında, Doğubeyazıt'tan İstanbul'a yengesinin kaçırmasını istediğini öne süren Hümmet Ç. İstanbul'da bir arkadaşına gittiklerini anlattı. Birkaç gün arkadaşında kaldıktan sonra bilezikleri bozdurup ev tuttuklarını, ancak evsahibi vazgeçince gidecekleri yer kalmadığını belirten sanık Hümmet Ç. otogara döndüklerini söyledi.

"ŞUURUMU KAYBETTİM. PİŞMANIM. ÇOK VİCDAN AZABI ÇEKİYORUM"
Otogarda sürekli ağlamaya başladığını söyleyen Hümmet Ç. "Sinem Ş.sürekli 'nereye gidelim?' diye soruyordu. Orada tekrar ağlamaya başladım. Beni ailemden uzaklaştırdığını anladım. Şuurumu birden kaybettim. İteledim, yere düşünce eşarbıyla boğdum" diye konuştu. Daha sonra gittiği Bingöl'de polis tarafından yakalandığını belirten Hümmet Ç. "Pişmanım. Çok vicdan azabı çekiyorum" dedi.

SİNEM Ç.'NİN BABASI : BİLDİĞİM KADARIYLA İNTERNETTE AİLESİNİN BASKISIYLA ÖLDÜRDÜĞÜNÜ YAZMIŞ
Sinem Ş'nin babası Mehmet Ş. ise "Sanık birden şuurunu kaybedip öldürdüğünü söylemiştir. Madem öyleyse kendisini de öldürseydi. Kızım kendi rızasıyla sanığın kardeşiyle evlendi. Hatta olaydan bir hafta önce kızım bana misafirliğe gelmişti. Bana herhangi bir şey söylemedi... Kızımla birlikte gittikten sonra ailesinin sanığa telefon açarak 'Aşiretin adı çıkar. Kızı öldür' dediğine dair duyumlar aldım. Hatta bildiğim kadarıyla internette ailesinin baskısıyla öldürdüğünü yazmış" diyerek sanığın cezalandırılmasını talep etti. Sanık Hümmet Ç. aleyhteki beyanları kabul etmediğini söyledi.

TAKDİRİ İNDİRİM YAPILDI
Mahkeme heyeti kararında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 81/1. maddesi uyarınca "Kasten öldürme" suçundan sanığa önce müebbet hapis cezası verdi. Ancak TCK'nin 62. maddesi uyarınca mahkeme, yargılama sürecindeki davranışlarını lehine takdir ederek sanığın cezasını 25 yıl hapse indirdi.

İDDİANAME
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre, 22 yaşındaki sanık Hümmet Ç'nin ağabeyi olaydan 7 ay önce 21 yaşındaki Sinem Ş. ile gayrı resmi olarak evlendi. Maktül Sinem Ş. Doğubeyazıt'ta sanığın ailesiyle yaşamaya başladı. Evlilik sonrasında maktül Sinem Ş. ile sanık Hümmet Ç. arasında yakınlaşma başladı. Sanık Hümmet Ç'nin beyanına göre maktül, ağabeyini değil, sanığı sevdiğini ve kendisini kaçırmasını söyledi. Bunun üzerine Hümmet Ç., yengesi Sinem Ş. ile 7 Nisan günü Doğubeyazıt'tan İstanbul'a kaçtılar. Birkaç gün sanığın arkadaşlarında kalan çift, daha sonra maktülün takılarını bozdurarak 10 Nisan'da Otogar'a gittiler. 11 Nisan günü, Otogar'ın dışında bulunan viyadüğün ayağına geldiklerinde sanık, yaptığı işin yanlış olduğunu, buna da maktülün neden olduğunu düşündü. Bir anda maktülü iterek yere düşüren sanık Hümmet Ç. daha sonra Sinem Ş'yi boğazını sıkarak ölümüne neden oldu.

TCK 62.MADDE
(1) Fail yararına cezayı hafifletecek takdiri nedenlerin varlığı halinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine, müebbet hapis; müebbet hapis cezası yerine, yirmibeş yıl hapis cezası verilir. Diğer cezaların altıda birine kadarı indirilir.
(2) Takdiri indirim nedeni olarak, failin geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususlar göz önünde bulundurulabilir. Takdiri indirim nedenleri kararda gösterilir.