Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından düzenlenen konferansta konuşan YEM Genel Müdürü Tolga Türkanık, İstanbul'da insanların artık konut edinmek için çalıştığını dile getirdi.

'Alt gelir grubu için daha fazla konut üretmeli'

Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdürü Tolga Türkanık: “Orta ve alt gelir grubunun İstanbul'da ev sahibi olması giderek zorlaşıyor. TOKİ'nin İstanbul'da yaptığı konutların sadece yüzde 7'si sosyal konut. TOKİ, alt gelir grubu için daha fazla konut üretmeli." dedi.

Türkanık, konut giderlerine değinerek, İstanbul'da konut fiyatlarının ortalama olarak yılda yüzde 20 arttığını söyledi. İstanbul'da son 5 yılda konut fiyatlarının yüzde 110 arttığını aktaran Türkanık, bu rakamın Türkiye genelinde yüzde 75 olduğunu bildirdi. Türkanık, “İstanbul'da ev için harcanan para metrekare başına 2 bin 60 lira. Bu rakam Türkiye genelinde 1690 lira civarlarında” diye konuştu.

'İstanbul'da ev sahibi olmak giderek zorlaşıyor'

Orta ve alt gelir grubunun İstanbul'da ev sahibi olmasının giderek zorlaştığına değinen Türkanık, bu konuda TOKİ'nin rolünün öneminden bahsetti. Türkanık, TOKİ'nin İstanbul'da yaptığı konutların sadece yüzde 7'sinin sosyal konut olduğunu belirterek, TOKİ'nin şu anda daha fazla gelir elde edebilmek için Batı Ataşehir, Etiler gibi gelir paylaşımının yüksek olduğu yerlerde konut yapmayı yeğlediğini anlattı. Türkanık, “Bu geliri sosyal konutlara çevirmesi lazım. TOKİ, elde ettiği geliri düşük gelirli vatandaşlara dağıtmalı. Şu anda 100 tane konut yapıyor. Bunların çoğu siteler, rezidanslar, gelir paylaşımı üzerine konutlar” ifadelerini kullandı.