IŞİD’in ‘fetva’ olarak isimlendirdiği dökümanın girişinde “Kardeşlerimizin bazıları kadın kölelere davranma kurallarını ihlal etti. Hürriyet’te yer alan habere göre, bu ihlallere şeriat hukukunda izin yok” denildikten sonra 15 maddelik uyarı listesi yayınlanmış.

Buna göre köle olan bir kadınla ilişkiye giren IŞİD militanı, aynı kadının kızıyla birlikte olamaz. Eğer kölenin kızıyla birlikte olduysa annesiyle cinsel ilişkiye giremez. IŞİD militanlarının kız kardeşlere aynı anda tecavüz etmesi de yasak. Anal seks de yasaklar listesinde.

IŞİD belgelerinde hamile bırakılan kölenin, sahibi ölene kadar serbest bırakılamayacağı da not düşülmüş. Bir köle sahibi, köleyi babasına ya da oğluna cinsel ilişki için sunamaz. Kadınlar satılabilir, satın alınabilir ve hediye edilebilir. Ancak köle kadınların kendilerine kötü davranacağı bilinen birine satılmasına izin yok.

Örgütü, militanlarına, köle yaptıkları kadınlara ‘nazik davranmaları’ ve ‘yapamayacakları işleri vermemeleri’ uyarısında bulunuyor. Hamile kadınlarla ve adet görenlerle cinsel ilişkiye girmek de yasaklar kapsamında.

DAHA ÖNCE DE SIZMIŞTI

IŞİD’in köle kadınlarla ilgili bazı kuralları geçen yıl da basına yansımıştı. Hıristiyan, Yahudi ve Ezidi kadınların köle olarak alınabileceği belirtiliyordu. Bazılarına göre IŞİD’in kuralları, militanlarının daha agresif tavırlar sergilemesini engeller nitelikte. Princeton Üniversitesi’nden Cole Bunzel, belgenin öncekilerden daha kapsamlı olduğunu ve bazı durumlara karşı önceden uyarı da bulunduğunu ifade etti.