Emlak vergisi ödemelerinde ek bir süre verilmediğinden ikinci taksit ödemeleri sona erdi. Ancak ödemeleri kaçıran emlak vergisi mükellefleri ne yapacak? İşte sorunuzun cevabı...

2015 emlak vergisi 2. taksit ödemelerini verilen sürede ödemeyenler 'emlak vergisi gecikme cezası' ile karşılaşıyor. Emlak vergisi gecikme cezası oranı ise ödemenin geciktiği her ay için 'yüzde 1.40' olarak belirlendi. Bu oran 'emlak vergisi gecikme zammı olarak alınıyor.

'Emlak Vergisi Kanunu'nun 32'inci maddesine göre beyanname verilmemesi halinde vergi aynı kanun hükümleri kapsamında idarece tarh edildiği gibi vergi ziyaı cezası da kesiliyor' Ayrıca İdarece yapılan tarhiyata vergi ziyaı cezası kesimi yapılıyor. Kesilecek ceza tutarı da ziyana uğratılan emlak vergisinin bir katı olarak hesaplanıyor.

Emlak vergisi muafiyeti için gerekli olan durum çok basit; 200 metrekareden daha küçük bir mesken sahibi olan ve gelir sahibi olmayan her birey emlak vergisinden muaf tutuluyor. Ancak muafiyet koşullarını taşıyan kişilerin bir dilekçe ile belediyeye de müracaat etmesi gerekiyor.

Kısacası emlak vergisi muafiyeti için şartlar şunlar; 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip, gelir sahibi olmamak, kışlık evin yanında yazlık eve sahip olmamak, bir başka meskende hisse sahibi olmamak, ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dul-yetimler ve emekliler vergiden muaf olabiliyor.